חטיבת הביניים

חיים שאין בהם חקירה לא כדאי לו לאדם לחיותם
אפלטון (מתוך האפולוגיה)

חטיבת הביניים של התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות שואפת להפגיש את סקרנותם הטבעית של תלמידיה בהזדמנויות אינספור להרחבת דעת ולקניית חכמה בשלל תחומי הדעת ומשעולי החכמה בביה”ס. תלמידים הניחנים בחדוות למידה ובנכונות לעבודה מאומצת מוצאים בחטיבה בית וכתובת להתפתחות מקפת ומרובת ערוצים, המעודדת על ידי צוות מורים מסור המלמד מתוך אהבה למלאכת החינוך ובתשוקה לתחומי הדעת הנלמדים בביה”ס. חטיבת הביניים מבוססת על ערכי המצוינות, המנהיגות והתרומה לקהילה, בדומה לחטיבה העליונה של בית הספר.

אנו מאמינים שתקופת הלימודים בחטיבת הביניים צריכה לאפשר לתלמיד לעצב את זהותו בסביבה תומכת, מעשירה ומאתגרת. מטרתנו היא לחשוף את התלמידים לתחומי דעת מגוונים ולאפשר להם להעמיק, לבחון, לברור ולבסוף גם לבחור בכיוון שבו הם מעוניינים להתמקד בהמשך לימודיהם בחטיבה העליונה. תכניות הלימודים הן ייחודיות, והן מפותחות בבית הספר ובמרכז הישראלי למצוינות בחינוך.


מטרות החינוך של בית הספר:

 • טיפוח האחריות האישית, המשמעת העצמית והמאמץ השיטתי והמתמשך למיצוי יכולות התלמידים, ולהגעה להישגים יוצאי דופן לטובתם ולטובת הקהילה, תוך עידוד הצניעות והענווה.
 • עידוד המעורבות החברתית והתרומה לקהילה, וטיפוח מנהיגות שתעצב את החברה ואת עתידה.
 • יצירת סביבה לימודית מאתגרת המקנה השכלה רחבה, מעמיקה ובעלת משמעות בתחומי הדעת השונים, בהקשר תרבותי וערכי-הומניסטי.
 • הקניית היכרות עם דרך החשיבה האופיינית לתחום הנלמד, בהקשר התרבותי הרחב.
 • הקניית ידע מתקדם והבנה של הקשרי-על ושל מבנים אוניברסאליים בתחום ההתמחות (ההצטיינות), לצד עידוד הגישה הבין-תחומית המשלבת הקשרים בין תחומי הדעת השונים.
 • עידוד לחשיבה עצמאית וביקורתית וטיפוח הסקרנות, היוזמה והמקוריות המחשבתית והביצועית בתחומי הדעת השונים ובחיי היום-יום.
 • הקניית כישורים וטיפוח הרגלים של שקילת ההשלכות החברתיות והמוסריות של מעשי התלמידים בכלל ומעשיהם בתחום ההתמחות המקצועית שלהם בפרט.
 • פיתוח חומרי למידה וכתיבת תוכניות חינוכיות בתחום החינוך למצטיינים ולמחוננים.

פעילות החטיבה נתמכת על ידי עיריית ירושלים, הקרן לירושלים וקרן מתנאל

 

 

 

חטיבת הביניים פתחה את שעריה ב-31.8.2017, לאחר כשמונה חודשי הכנה. מורי חטיבת הביניים נבחרו מבין מורי החטיבה העליונה, תוך צירוף של כוחות חדשים בעלי התמחות בהוראה בגיל זה. החטיבה נמצאת בתוך בית הספר היסודי גואטמלה שנמצא בקריית מנחם, ומקיימת איתו שיתופי פעולה רבים. בשנים הקרובות יבנה מבנה קבע בקמפוס התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות, והחטיבה תעבור אליו. תלמידי החטיבה לומדים בימי שישי, פעם בשבועיים, בקמפוס התיכון. בחטיבה שתי כיתות בכל שכבה, ובהם עד 30 תלמידים לכיתה. הרכב התלמידים מבוסס על כ- 30 תלמידים תושבי ירושלים וכ-30 תלמידים מחוץ לירושלים, תוך ייצוג של תלמידים מאוכלוסיות שונות, ושמירה על שוויון מספרי בין בנות לבנים.

**להלן הנחיות יש לגלול מטה כדי לראות את כל הפרטים** 


מדי שנה תהליך קליטה לחטיבת הביניים (לכיתה ז’ בלבד) מתחיל בשלב של היכרות ותיאום ציפיות בין המועמדים לבין בית הספר. לאור הנחיות הקורונה, תהליך ההיכרות לקראת שנה”ל התשפ”ב יתבצע באופן הבא:


ימי החשיפה (בזום) בתאריכים: ו’ טבת התשפ”א ו- ט”ו טבת התשפ”א 30.12.20 || 21.12.20 || בין השעות 18:00-20:00.


למי שפספס את ימי החשיפה של חטיבת הביניים ניתן לצפות בסרטון מערב חשיפה לחטיבות ביניים למחוננים ולמצטיינים בירושלים (פגישה לתלמידי אופק, מרכז מחוננים)

*לתשומת ליבכם החלק של חט”ב יאסא מתחיל בדקה 17

לצפייה לחצו כאן


תלמידות ותלמידי ו’ המועמדים לתיכון הישראלי למדעים ולאומנויות ולהוריהם שלום,

בעקבות הודעה שקיבלנו מעיריית ירושלים על החלטתה לדחות את סגירת מערכת הרישום שלהם עד יום רביעי, כ”א בשבט התשפ”א, 3.2.21.

אנו מאריכים גם את הרישום אצלנו לתאריך זה ובעקבות כך לוחות  הזמנים שלנו משתנים בהתאם


 הרישום לחטיבת הביניים יתקיים בין התאריכים:

א’ שבט התשפ”א – כ”א בשבט התשפ״א | 14.1.21- 3.2.21.


שימו לב, הרישום לבית הספר מהווה רישום לתהליך ההיכרות (במקום הסדנאות): 

בתאריך כ״ו בשבט התשפ״א | 8.2.21 – מפגש פתיחה (בזום) לתלמידים בלבד (ללא הורים) במהלכו יתקיימו פעילויות היכרות קבוצתית. במפגש זה תצאו למסע של משימות מעניינות ומאתגרות, באופן מקוון. את המשימות יהיה עליכם לבצע בשלושה אשכולות שונים עד לתאריכים הבאים:

אשכול 1 – עד ל-10.2, כ”ח בשבט
אשכול 2 – עד ל-15.2,  ג’ באדר
אשכול 3 – עד ל-18.2, ו’ באדר


ביום שישי, ל׳ בשבט התשפ״א| 12.2.21 –  יתקיימו מבדקים קצרים

בשעה 10:00 יערך מבדק (באורך של שעה) בהבנת הנקרא ויהיה בו חלק בעברית וחלק קטן באנגלית.

על המועמד/ת להיכנס לקישור זה

נבקש להתחבר לזום עם מצלמה פתוחה, על הנבחן/נת להיות לבד בחדר שקט ללא עזרה!

 • יהיה חדר נפרד בזום של הקראת שאלון
 • המבדק עצמו באורך שעה ועם תוספת של הארכת זמן זה יהיה שעה ועשרים.

מי שלא יכול להגיע נא לכתוב מייל לרננה ברקת – renana.bareket@iasa-school.org.il


* 22.2.21 – סיום מילוי שאלון תלמידים ושאלון הורים

*השתתפות מלאה בתהליך ההיכרות וביצוע המשימות הנדרשות הם תנאי להמשך הקבלה לבית הספר.


יום שני, י׳ באדר התשפ״א | 22.2.21  – מפגש סיום קבוצתי (בזום) בו יתקיים סיכום התהליך ומשוב –עליו.

עד לתאריך ט״ז באדר ה׳תשפ״א | 28.2.21 – יקבלו המועמדים מייל לגבי המעבר להגרלה.

*שימו לב, במידה ולא קיבלתם מייל עד לתאריך זה פנו למזכירות ביה”ס בדחיפות בטלפון 02-5418790


לאחר מפגש הסיום: יוזמנו חלק מהתלמידים והוריהם לפגישות אישיות (בזום) , בהן תינתן הערכה מקצועית לגבי מידת ההתאמה של התלמיד/ה לבית הספר. תלמיד/ה שיחליט להמשיך את תהליך הרישום לאחר שיחה זו, יוכל לעשות זאת.


במידה ומספר המועמדים יהיה גדול ממספר המקומות בבית הספר, יתקיים תהליך של הגרלה על מנת לקבוע מי מהתלמידים יוכל להירשם לבית הספר. ההגרלה לתלמידים הלומדים בירושלים תתקיים במנהל חינוך ירושלים. הגרלה לתלמידים מחוץ לירושלים תתקיים בתיכון הישראלי למדעים ולאמנויות.


קבלת תוצאות ההגרלה:

תלמידים הלומדים במערכת החינוך הירושלמית: קבלת תוצאות ממנח”י עד סוף מאי 2021

*בכל שאלה לגבי ההגרלה של מנח”י ניתן לפנות לדורית לוי בדוא”ל:

Lvdorit@jerusalem.muni.il

תלמידים הלומדים מחוץ לירושלים: קבלת תוצאות ממזכירות החטיבה עד סוף מרץ 2021.

בהצלחה בתהליך ההיכרות.


לבירורים נוספים ניתן ליצור קשר

עם מזכירות חטיבת הביניים: 02-5418790


 

אנו שואפים שכל תלמידי חטיבת הביניים, בהגיעם לכיתה י’, ימשיכו את לימודיהם בחטיבה העליונה. יחד עם זאת היקף הלימודים, הרמה הנדרשת והעומס הלימודי בחטיבה העליונה אינם מתאימים לכל תלמיד. על כן במהלך כיתה ט’ נקיים הערכה עם תלמידי החטיבה לגבי מידת ההתאמה שלהם לחטיבה העליונה. כמו כן, בחטיבה העליונה התלמידים מתחלקים למגמות. על תלמידי חטיבת הביניים להתקבל למגמה המתאימה להם בחטיבה העליונה. תלמידים שאינם ירושלמים, וירצו להמשיך ללמוד בחטיבה העליונה, יצטרכו לעבור לפנימייה. התלמידים הירושלמים יוכלו לבחור לעשות כן על בסיס מקום פנוי בפנימייה. יש לציין כי המעבר לחטיבה העליונה, לפנימייה או לפנימיית יום (לתלמידים שאינם לנים בפנימייה) כרוך גם בעלות נוספת ומשמעותית של תשלומי הורים בשל היקף השעות והפעילות וכן שירותים נוספים שניתנים לכלל התלמידים (כגון הסעדה).


לבירורים נוספים ניתן ליצור קשר עם

המשרד לאיתור וקבלת מועמדים לתיכון:

02-6755154


 

הפעילות הקהילתית היא אבן יסוד משמעותית בחטיבת הביניים. במסגרת הפעילות הקהילתית תלמידי החטיבה חונכים את תלמידי בית הספר היסודי גואטמלה, עמם אנו חולקים את מבנה ביה”ס.
במסגרת החונכות תלמידי החטיבה מעניקים עזרה לימודית, יוזמים משחקים משותפים ומעבירים פעילויות ערכיות לתלמידי גואטמלה. 

מטרת החונכות היא לייצר קשרים ושיתופי פעולה בין כלל הלומדים במבנה, לחזק את ערכי האחריות והמעורבות החברתית ולאפשר לתלמידים לגלות את החוזקות שלהם ולהעניק באמצעותן לחברה הסובבת. שבועות פרויקטים בחטיבת הביניים של התִיכון הישראלי למדעים ולאמנויות


“שבוע פרויקטים” הינו מוסד מיוחד וחשוב בחטיבה, ששורשיו נטועים בשבועות הפרויקטים של התיכון. בשבוע זה התלמידים עוסקים בתחומים על פי בחירתם, ושוקעים לתוך חקר, ללא מגבלות של משימות לימודיות נוספות. כמו כן, התלמידים מתנסים במיומנויות של עבודת צוות, למידה עצמאית ומשוב עמיתים.  

בחטיבת הביניים מתקיימים שני שבועות פרויקטים של 5 ימים, מדי שנה. לכל שכבה יש נושא ייחודי בו היא עוסקת בשבוע הפרויקטים שלה. לדוגמה: 

 1. שבוע פרויקטים כיתה ז’ – שאילת שאלות
 2. שבוע פרויקטים כיתה ח’ – “לא טוב היות האדם לבדו”
 3. שבוע פרויקטים כיתה ט’- הוראת עמיתים

לחצו כאן – לאתר שבוע פרויקטים הראשון של שנת תשפ”א

בסיום השבוע התלמידים כתבו רפלקציה אישית על תהליך העבודה שלהם, והסיקו מסקנות לגבי המשך עבודתם בשגרה ובשבועות הפרויקטים הבאים.כימיה – מדעי החומר


שיעורי הכימיה בחטיבת הביניים יאס”א נלמדים במהלך כיתות ז ו-ח במשך מחצית אחת בכל שנה. במשך המחצית התלמידים לומדים 4 שעות שבועיות בכיתה ושיעור מעבדה בהיקף של שעתיים דו שבועי:

בשיעורי אלה התלמידים נחשפים לעולם החומר הן ברמה המאקרוסקופית והן ברמה המיקרוסקופית, תוך הבנת השפעת מבנה החומר על תכונותיו ושימוש בידע מעולם החומר על חיי היום-יום והתפתחות הטכנולוגיה. במהלך לימודי הכימיה ושיעורי המעבדה מושם דגש על הבנת דרכי התפתחותו של המדע והכרת כלי המדע ודרכי עבודתו של המדען וכן על חשיבה והסקת מסקנות מתוך נתונים ותצפיות מפעילויות מעבדה וכן ממקורות מידע שונים.

מיומנות מרכזיות: מיומנויות מדעיות של תהליך החקר, הסקת מסקנות ופיתוח תאוריה ומודל, לצד בניית טיעון, וכתיבה מדעית בדו”ח מעבדה.


פיזיקה


יסודות המכניקה הקלאסית, תנועת גופים, אינטרקציה וכוחות, חוקי ניוטון ועוד נושאים נבחרים בפיזיקה מודרנית. נעבוד על בניית בסיס איתן ללימודי מדעים ולתהליכי חקר, נלמד לשאול שאלות, למדוד, לערוך ניסויים ולנתח אותם.

מיומנות מרכזיות: שאילת שאלות, חיפוש מידע, תהליך החקר, כתיבת דוח מעבדה. מדידות, המרת יחידות.קריאת גרפים, סרטוט גרפים, חישוב ע”פ נוסחה, ניתוח בעיות מילוליות. חוקי ניוטון, תרשימי כוחות. העמקה בנושאים שמרתקים את התלמידים.


לימודי היסטוריה ואזרחות


לימודי ההיסטוריה של העת החדשה המוקדמת, מאז ימי הרנסאנס (מאות 14-15) ועד המהפכה הצרפתית (המאה ה-18), במקביל ללימודי אזרחות, בדגש על דמוקרטיה ומשמעויותיה במדינה המודרנית.

מיומנויות מרכזיות: קריאה ביקורתית של טקסטים, חיפוש ואיתור מקורות מידע, הערכת מקורות מידע והשוואה ביניהם והבחנה במאפיינים ובהטיות של סוגי טקסטים שונים, כתיבת סיכום ותמצות טקסט במילים שלנו, הבחנה בין עיקר לטפל, כתיבת פסקת עמדה מבוססת מקורות וטקסטים.

 


סיור פריחה בעין כרם 15.02.2021 – שכבה ח
יום השיא לתלמידי – מדעי הרוח 10.02.2021

במסגרת ההשתתפות של תלמידי מגמת מדעי הרוח מהחטיבה ב’כנס השנתי לתלמידי תוכניות מצטיינים במדעי הרוח’ – תחת הכותרת “כל העולם במה”, למדנו חלק מהמחזה “חלום ליל קיץ” בהנחיית תלמידי י”ב מתוכניות מצטיינים במדעי הרוח מכל רחבי הארץ, השתתפנו בסדנת ספוקן וורד בהנחיית יונתן בלומנפלד ושמענו שיחה של השחקן ארז דריגס.


26.01.2021 – יום ללא מסכים –

 התלמידות והתלמידים שלנו התבקשו לשלוח תמונות שלהם/ן עושים/ות דברים ללא מסכיםחגיגת חורף בשיעור ספרות


לכבוד 21.12, היום הקצר בשנה, שממנו הימים הולכים ומתארכים, התנסו תלמידי ח’ בכתיבת “שיר כדור שלג”, שגם בו השורות הולכות ומתארכות באות אחת בלבד מדי שורה.

ההשראה: שיר ההוראות של ג’ון ניומן, יוצר בשיטת האוליפו
לפניכם/ן מבחר מהיצירות הקפדניות שהעמידו התלמידים בתגובה לאתגר.

מגבירים אור בעולם


קהילת תלמידים־הורים: הצלמת יעל אילן (אמא של נגה משכבה ח’) ומורה הדרך אריאל פוגלמן (אבא של דבש) מורה דרך למחייתו, חברו יחד והעבירו סיור בחצאי כיתות ששילב סדנת צילום בחושך ושיטוט חנוכיות קסום בסמטאות נחלאות.


בחודשי הסגר פרצנו את גבולות המסך והחלפנו את קורת הגג של ביה”ס בכיפת השמיים


בימי לימוד של כלל השכבות: ביקרנו בעמק הצבאים (ז’ ו-ח’) ובמשכנות שאננים (ט’) בחודש האחרון.

המסקנה שנחזתה מראש: אין תחליף אמיתי למפגשים פנים אל פנים.


פאנל ערב חשיפה לחטיבות ביניים למחוננים ולמצטיינים בירושלים

(פגישה לתלמידי אופק, מרכז מחוננים)


יום חמישי | 26.11.2020 | ו’ בכסלו תשפ”א

לצפייה לחצו כאן

*לתשומת ליבכם החלק של חט”ב יאסא מתחיל בדקה 17


ליצירת קשר עם חטיבת הביניים של יאסא:


כתובת: החרצית 10, קירית מנחם, ירושלים

טלפון: 02-5418790

דוא”ל:
hativa@iasa-school.org.il

 

חיים שאין בהם חקירה לא כדאי לו לאדם לחיותם
אפלטון (מתוך האפולוגיה)

חטיבת הביניים של התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות שואפת להפגיש את סקרנותם הטבעית של תלמידיה בהזדמנויות אינספור להרחבת דעת ולקניית חכמה בשלל תחומי הדעת ומשעולי החכמה בביה”ס. תלמידים הניחנים בחדוות למידה ובנכונות לעבודה מאומצת מוצאים בחטיבה בית וכתובת להתפתחות מקפת ומרובת ערוצים, המעודדת על ידי צוות מורים מסור המלמד מתוך אהבה למלאכת החינוך ובתשוקה לתחומי הדעת הנלמדים בביה”ס. חטיבת הביניים מבוססת על ערכי המצוינות, המנהיגות והתרומה לקהילה, בדומה לחטיבה העליונה של בית הספר.

אנו מאמינים שתקופת הלימודים בחטיבת הביניים צריכה לאפשר לתלמיד לעצב את זהותו בסביבה תומכת, מעשירה ומאתגרת. מטרתנו היא לחשוף את התלמידים לתחומי דעת מגוונים ולאפשר להם להעמיק, לבחון, לברור ולבסוף גם לבחור בכיוון שבו הם מעוניינים להתמקד בהמשך לימודיהם בחטיבה העליונה. תכניות הלימודים הן ייחודיות, והן מפותחות בבית הספר ובמרכז הישראלי למצוינות בחינוך.


מטרות החינוך של בית הספר:

 • טיפוח האחריות האישית, המשמעת העצמית והמאמץ השיטתי והמתמשך למיצוי יכולות התלמידים, ולהגעה להישגים יוצאי דופן לטובתם ולטובת הקהילה, תוך עידוד הצניעות והענווה.
 • עידוד המעורבות החברתית והתרומה לקהילה, וטיפוח מנהיגות שתעצב את החברה ואת עתידה.
 • יצירת סביבה לימודית מאתגרת המקנה השכלה רחבה, מעמיקה ובעלת משמעות בתחומי הדעת השונים, בהקשר תרבותי וערכי-הומניסטי.
 • הקניית היכרות עם דרך החשיבה האופיינית לתחום הנלמד, בהקשר התרבותי הרחב.
 • הקניית ידע מתקדם והבנה של הקשרי-על ושל מבנים אוניברסאליים בתחום ההתמחות (ההצטיינות), לצד עידוד הגישה הבין-תחומית המשלבת הקשרים בין תחומי הדעת השונים.
 • עידוד לחשיבה עצמאית וביקורתית וטיפוח הסקרנות, היוזמה והמקוריות המחשבתית והביצועית בתחומי הדעת השונים ובחיי היום-יום.
 • הקניית כישורים וטיפוח הרגלים של שקילת ההשלכות החברתיות והמוסריות של מעשי התלמידים בכלל ומעשיהם בתחום ההתמחות המקצועית שלהם בפרט.
 • פיתוח חומרי למידה וכתיבת תוכניות חינוכיות בתחום החינוך למצטיינים ולמחוננים.

פעילות החטיבה נתמכת על ידי עיריית ירושלים, הקרן לירושלים וקרן מתנאל

 

 

 

חטיבת הביניים פתחה את שעריה ב-31.8.2017, לאחר כשמונה חודשי הכנה. מורי חטיבת הביניים נבחרו מבין מורי החטיבה העליונה, תוך צירוף של כוחות חדשים בעלי התמחות בהוראה בגיל זה. החטיבה נמצאת בתוך בית הספר היסודי גואטמלה שנמצא בקריית מנחם, ומקיימת איתו שיתופי פעולה רבים. בשנים הקרובות יבנה מבנה קבע בקמפוס התיכון הישראלי למדעים ולאמנויות, והחטיבה תעבור אליו. תלמידי החטיבה לומדים בימי שישי, פעם בשבועיים, בקמפוס התיכון. בחטיבה שתי כיתות בכל שכבה, ובהם עד 30 תלמידים לכיתה. הרכב התלמידים מבוסס על כ- 30 תלמידים תושבי ירושלים וכ-30 תלמידים מחוץ לירושלים, תוך ייצוג של תלמידים מאוכלוסיות שונות, ושמירה על שוויון מספרי בין בנות לבנים.

**להלן הנחיות יש לגלול מטה כדי לראות את כל הפרטים** 


מדי שנה תהליך קליטה לחטיבת הביניים (לכיתה ז’ בלבד) מתחיל בשלב של היכרות ותיאום ציפיות בין המועמדים לבין בית הספר. לאור הנחיות הקורונה, תהליך ההיכרות לקראת שנה”ל התשפ”ב יתבצע באופן הבא:


ימי החשיפה (בזום) בתאריכים: ו’ טבת התשפ”א ו- ט”ו טבת התשפ”א 30.12.20 || 21.12.20 || בין השעות 18:00-20:00.


למי שפספס את ימי החשיפה של חטיבת הביניים ניתן לצפות בסרטון מערב חשיפה לחטיבות ביניים למחוננים ולמצטיינים בירושלים (פגישה לתלמידי אופק, מרכז מחוננים)

*לתשומת ליבכם החלק של חט”ב יאסא מתחיל בדקה 17

לצפייה לחצו כאן


תלמידות ותלמידי ו’ המועמדים לתיכון הישראלי למדעים ולאומנויות ולהוריהם שלום,

בעקבות הודעה שקיבלנו מעיריית ירושלים על החלטתה לדחות את סגירת מערכת הרישום שלהם עד יום רביעי, כ”א בשבט התשפ”א, 3.2.21.

אנו מאריכים גם את הרישום אצלנו לתאריך זה ובעקבות כך לוחות  הזמנים שלנו משתנים בהתאם


 הרישום לחטיבת הביניים יתקיים בין התאריכים:

א’ שבט התשפ”א – כ”א בשבט התשפ״א | 14.1.21- 3.2.21.


שימו לב, הרישום לבית הספר מהווה רישום לתהליך ההיכרות (במקום הסדנאות): 

בתאריך כ״ו בשבט התשפ״א | 8.2.21 – מפגש פתיחה (בזום) לתלמידים בלבד (ללא הורים) במהלכו יתקיימו פעילויות היכרות קבוצתית. במפגש זה תצאו למסע של משימות מעניינות ומאתגרות, באופן מקוון. את המשימות יהיה עליכם לבצע בשלושה אשכולות שונים עד לתאריכים הבאים:

אשכול 1 – עד ל-10.2, כ”ח בשבט
אשכול 2 – עד ל-15.2,  ג’ באדר
אשכול 3 – עד ל-18.2, ו’ באדר


ביום שישי, ל׳ בשבט התשפ״א| 12.2.21 –  יתקיימו מבדקים קצרים

בשעה 10:00 יערך מבדק (באורך של שעה) בהבנת הנקרא ויהיה בו חלק בעברית וחלק קטן באנגלית.

על המועמד/ת להיכנס לקישור זה

נבקש להתחבר לזום עם מצלמה פתוחה, על הנבחן/נת להיות לבד בחדר שקט ללא עזרה!

 • יהיה חדר נפרד בזום של הקראת שאלון
 • המבדק עצמו באורך שעה ועם תוספת של הארכת זמן זה יהיה שעה ועשרים.

מי שלא יכול להגיע נא לכתוב מייל לרננה ברקת – renana.bareket@iasa-school.org.il


* 22.2.21 – סיום מילוי שאלון תלמידים ושאלון הורים

*השתתפות מלאה בתהליך ההיכרות וביצוע המשימות הנדרשות הם תנאי להמשך הקבלה לבית הספר.


יום שני, י׳ באדר התשפ״א | 22.2.21  – מפגש סיום קבוצתי (בזום) בו יתקיים סיכום התהליך ומשוב –עליו.

עד לתאריך ט״ז באדר ה׳תשפ״א | 28.2.21 – יקבלו המועמדים מייל לגבי המעבר להגרלה.

*שימו לב, במידה ולא קיבלתם מייל עד לתאריך זה פנו למזכירות ביה”ס בדחיפות בטלפון 02-5418790


לאחר מפגש הסיום: יוזמנו חלק מהתלמידים והוריהם לפגישות אישיות (בזום) , בהן תינתן הערכה מקצועית לגבי מידת ההתאמה של התלמיד/ה לבית הספר. תלמיד/ה שיחליט להמשיך את תהליך הרישום לאחר שיחה זו, יוכל לעשות זאת.


במידה ומספר המועמדים יהיה גדול ממספר המקומות בבית הספר, יתקיים תהליך של הגרלה על מנת לקבוע מי מהתלמידים יוכל להירשם לבית הספר. ההגרלה לתלמידים הלומדים בירושלים תתקיים במנהל חינוך ירושלים. הגרלה לתלמידים מחוץ לירושלים תתקיים בתיכון הישראלי למדעים ולאמנויות.


קבלת תוצאות ההגרלה:

תלמידים הלומדים במערכת החינוך הירושלמית: קבלת תוצאות ממנח”י עד סוף מאי 2021

*בכל שאלה לגבי ההגרלה של מנח”י ניתן לפנות לדורית לוי בדוא”ל:

Lvdorit@jerusalem.muni.il

תלמידים הלומדים מחוץ לירושלים: קבלת תוצאות ממזכירות החטיבה עד סוף מרץ 2021.

בהצלחה בתהליך ההיכרות.


לבירורים נוספים ניתן ליצור קשר

עם מזכירות חטיבת הביניים: 02-5418790


 

אנו שואפים שכל תלמידי חטיבת הביניים, בהגיעם לכיתה י’, ימשיכו את לימודיהם בחטיבה העליונה. יחד עם זאת היקף הלימודים, הרמה הנדרשת והעומס הלימודי בחטיבה העליונה אינם מתאימים לכל תלמיד. על כן במהלך כיתה ט’ נקיים הערכה עם תלמידי החטיבה לגבי מידת ההתאמה שלהם לחטיבה העליונה. כמו כן, בחטיבה העליונה התלמידים מתחלקים למגמות. על תלמידי חטיבת הביניים להתקבל למגמה המתאימה להם בחטיבה העליונה. תלמידים שאינם ירושלמים, וירצו להמשיך ללמוד בחטיבה העליונה, יצטרכו לעבור לפנימייה. התלמידים הירושלמים יוכלו לבחור לעשות כן על בסיס מקום פנוי בפנימייה. יש לציין כי המעבר לחטיבה העליונה, לפנימייה או לפנימיית יום (לתלמידים שאינם לנים בפנימייה) כרוך גם בעלות נוספת ומשמעותית של תשלומי הורים בשל היקף השעות והפעילות וכן שירותים נוספים שניתנים לכלל התלמידים (כגון הסעדה).


לבירורים נוספים ניתן ליצור קשר עם

המשרד לאיתור וקבלת מועמדים לתיכון:

02-6755154


 

הפעילות הקהילתית היא אבן יסוד משמעותית בחטיבת הביניים. במסגרת הפעילות הקהילתית תלמידי החטיבה חונכים את תלמידי בית הספר היסודי גואטמלה, עמם אנו חולקים את מבנה ביה”ס.
במסגרת החונכות תלמידי החטיבה מעניקים עזרה לימודית, יוזמים משחקים משותפים ומעבירים פעילויות ערכיות לתלמידי גואטמלה. 

מטרת החונכות היא לייצר קשרים ושיתופי פעולה בין כלל הלומדים במבנה, לחזק את ערכי האחריות והמעורבות החברתית ולאפשר לתלמידים לגלות את החוזקות שלהם ולהעניק באמצעותן לחברה הסובבת. שבועות פרויקטים בחטיבת הביניים של התִיכון הישראלי למדעים ולאמנויות


“שבוע פרויקטים” הינו מוסד מיוחד וחשוב בחטיבה, ששורשיו נטועים בשבועות הפרויקטים של התיכון. בשבוע זה התלמידים עוסקים בתחומים על פי בחירתם, ושוקעים לתוך חקר, ללא מגבלות של משימות לימודיות נוספות. כמו כן, התלמידים מתנסים במיומנויות של עבודת צוות, למידה עצמאית ומשוב עמיתים.  

בחטיבת הביניים מתקיימים שני שבועות פרויקטים של 5 ימים, מדי שנה. לכל שכבה יש נושא ייחודי בו היא עוסקת בשבוע הפרויקטים שלה. לדוגמה: 

 1. שבוע פרויקטים כיתה ז’ – שאילת שאלות
 2. שבוע פרויקטים כיתה ח’ – “לא טוב היות האדם לבדו”
 3. שבוע פרויקטים כיתה ט’- הוראת עמיתים

לחצו כאן – לאתר שבוע פרויקטים הראשון של שנת תשפ”א

בסיום השבוע התלמידים כתבו רפלקציה אישית על תהליך העבודה שלהם, והסיקו מסקנות לגבי המשך עבודתם בשגרה ובשבועות הפרויקטים הבאים.כימיה – מדעי החומר


שיעורי הכימיה בחטיבת הביניים יאס”א נלמדים במהלך כיתות ז ו-ח במשך מחצית אחת בכל שנה. במשך המחצית התלמידים לומדים 4 שעות שבועיות בכיתה ושיעור מעבדה בהיקף של שעתיים דו שבועי:

בשיעורי אלה התלמידים נחשפים לעולם החומר הן ברמה המאקרוסקופית והן ברמה המיקרוסקופית, תוך הבנת השפעת מבנה החומר על תכונותיו ושימוש בידע מעולם החומר על חיי היום-יום והתפתחות הטכנולוגיה. במהלך לימודי הכימיה ושיעורי המעבדה מושם דגש על הבנת דרכי התפתחותו של המדע והכרת כלי המדע ודרכי עבודתו של המדען וכן על חשיבה והסקת מסקנות מתוך נתונים ותצפיות מפעילויות מעבדה וכן ממקורות מידע שונים.

מיומנות מרכזיות: מיומנויות מדעיות של תהליך החקר, הסקת מסקנות ופיתוח תאוריה ומודל, לצד בניית טיעון, וכתיבה מדעית בדו”ח מעבדה.


פיזיקה


יסודות המכניקה הקלאסית, תנועת גופים, אינטרקציה וכוחות, חוקי ניוטון ועוד נושאים נבחרים בפיזיקה מודרנית. נעבוד על בניית בסיס איתן ללימודי מדעים ולתהליכי חקר, נלמד לשאול שאלות, למדוד, לערוך ניסויים ולנתח אותם.

מיומנות מרכזיות: שאילת שאלות, חיפוש מידע, תהליך החקר, כתיבת דוח מעבדה. מדידות, המרת יחידות.קריאת גרפים, סרטוט גרפים, חישוב ע”פ נוסחה, ניתוח בעיות מילוליות. חוקי ניוטון, תרשימי כוחות. העמקה בנושאים שמרתקים את התלמידים.


לימודי היסטוריה ואזרחות


לימודי ההיסטוריה של העת החדשה המוקדמת, מאז ימי הרנסאנס (מאות 14-15) ועד המהפכה הצרפתית (המאה ה-18), במקביל ללימודי אזרחות, בדגש על דמוקרטיה ומשמעויותיה במדינה המודרנית.

מיומנויות מרכזיות: קריאה ביקורתית של טקסטים, חיפוש ואיתור מקורות מידע, הערכת מקורות מידע והשוואה ביניהם והבחנה במאפיינים ובהטיות של סוגי טקסטים שונים, כתיבת סיכום ותמצות טקסט במילים שלנו, הבחנה בין עיקר לטפל, כתיבת פסקת עמדה מבוססת מקורות וטקסטים.

 


סיור פריחה בעין כרם 15.02.2021 – שכבה ח
יום השיא לתלמידי – מדעי הרוח 10.02.2021

במסגרת ההשתתפות של תלמידי מגמת מדעי הרוח מהחטיבה ב’כנס השנתי לתלמידי תוכניות מצטיינים במדעי הרוח’ – תחת הכותרת “כל העולם במה”, למדנו חלק מהמחזה “חלום ליל קיץ” בהנחיית תלמידי י”ב מתוכניות מצטיינים במדעי הרוח מכל רחבי הארץ, השתתפנו בסדנת ספוקן וורד בהנחיית יונתן בלומנפלד ושמענו שיחה של השחקן ארז דריגס.


26.01.2021 – יום ללא מסכים –

 התלמידות והתלמידים שלנו התבקשו לשלוח תמונות שלהם/ן עושים/ות דברים ללא מסכיםחגיגת חורף בשיעור ספרות


לכבוד 21.12, היום הקצר בשנה, שממנו הימים הולכים ומתארכים, התנסו תלמידי ח’ בכתיבת “שיר כדור שלג”, שגם בו השורות הולכות ומתארכות באות אחת בלבד מדי שורה.

ההשראה: שיר ההוראות של ג’ון ניומן, יוצר בשיטת האוליפו
לפניכם/ן מבחר מהיצירות הקפדניות שהעמידו התלמידים בתגובה לאתגר.

מגבירים אור בעולם


קהילת תלמידים־הורים: הצלמת יעל אילן (אמא של נגה משכבה ח’) ומורה הדרך אריאל פוגלמן (אבא של דבש) מורה דרך למחייתו, חברו יחד והעבירו סיור בחצאי כיתות ששילב סדנת צילום בחושך ושיטוט חנוכיות קסום בסמטאות נחלאות.


בחודשי הסגר פרצנו את גבולות המסך והחלפנו את קורת הגג של ביה”ס בכיפת השמיים


בימי לימוד של כלל השכבות: ביקרנו בעמק הצבאים (ז’ ו-ח’) ובמשכנות שאננים (ט’) בחודש האחרון.

המסקנה שנחזתה מראש: אין תחליף אמיתי למפגשים פנים אל פנים.


פאנל ערב חשיפה לחטיבות ביניים למחוננים ולמצטיינים בירושלים

(פגישה לתלמידי אופק, מרכז מחוננים)


יום חמישי | 26.11.2020 | ו’ בכסלו תשפ”א

לצפייה לחצו כאן

*לתשומת ליבכם החלק של חט”ב יאסא מתחיל בדקה 17


ליצירת קשר עם חטיבת הביניים של יאסא:


כתובת: החרצית 10, קירית מנחם, ירושלים

טלפון: 02-5418790

דוא”ל:
hativa@iasa-school.org.il